Jak pokračují kampaně prezidentských kandidátů?

Jak pokračují kampaně prezidentských kandidátů?

21.1. 2013  -  Oba kandidáti s epro ČT vyjádřili, že pro poslední týden před druhým kolem přímé volby prezidenta, nechystají negativní kampaň. Mají v plánu voličům ukázat své silné stránky. Politolog Lukáš Jelínek: "Zatímco Schwarzenberg se bude snažit o nekonfliktnost a nenásilnost, Zeman bude dál tlačit na témata, která v české společnosti v posledních patnácti letech rezonovala." Samotní kandidáti pak velmi často ve svých kampaních zmiňují témata jako rozdíl mezi levicí a pravicí, spojení s mafií či Benešovy dekrety. Níže citujeme Miloše Zemana, Karla Schwarzenberga a Václava Klause a jejich vyjádření právě k Benešovým dekretům, které jsou v posledních dnech diskutovány na základě vyjádření Karla Schwarzenberga v debatě ČT.

Karel Schwarzenberg

"Uvedl jsem jasně, že Benešovy dekrety nelze zrušit, protože zpětný účinek není možný, stejně jako u Mnichovské dohody. Dějiny se nedají vrátit zpět." (18. ledna 2013)

"To, co se v roce 45 stalo, přirozeně bylo vyhnání... Na druhé straně je třeba si uvědomovat, že tomu něco předcházelo." (Berliner Zeitung, 31. března 2007)

"Dekrety jsou dítětem své doby a nevznikly by, kdyby nebylo protektorátu. Není však pochyb, že se udály hrozivé věci, o nichž je nutné diskutovat." (Právo, 30. prosince 2006)

Miloš Zeman

"Nelze zapomínat, že sudetští Němci byli Hitlerovou pátou kolonou, když se jednalo o zničení jediného ostrova demokracie ve střední Evropě." (Rakouský týdeník Profil, 21. ledna 2002)

"Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé, a byl jsem za to mnohokrát kritizován, a přesto jsem měl odvahu to říci prostě proto, protože si myslím, že je to pravda." (Radiožurnál, 28. února 2002)

"Odsun Němců (...) byl přímým důsledkem druhé světové války." (Izraelský list Haarec, 18. února 2002)

Václav Klaus

"Nacistický teror, zločiny a fanatický odpor, který Němci do poslední chvíle války kladli, násilně ukončily tisícileté soužití Čechů a Němců v českých zemích a zbořily složitě budovanou důvěru a spontánní ochotu k jeho pokračování. Vzdálily nás navzájem. Odsun německého obyvatelstva z našich zemí byl logickým vyústěním této tragické kapitoly našich dějin." (24. června 2012)

"Benešovy dekrety jsou skutečně jenom nástroj, ty nejsou cíl sám o sobě... Cíl je evidentní, změnit výsledky druhé světové války... a snad i té první." (Frekvence 1, 25. března 2002)

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/211778-schwarzenberg-stav ...

Další zprávy

Kam dál?