Nový prezident chce pád vlády a změnu volebního systému

Nový prezident chce pád vlády a změnu volebního systému

28.1. 2013  -  Nově zvolený český prezident Miloš Zeman vyjádřil své vize do budoucna. Jak první přímo zvolená hlava státu se domnívá, že má silnější mandát a cítí se být zástupcem lidí. Aktuální problémy, které na něj ve funkci čekají bude odbavovat postupně. Nejprve si hodlá odpočinout na Vysočině. Ve své fuknci, kterou přijme 7. března ve Vladislavském sále pak hodlá řešit například co nejrychlejší doplnění ústavních soudců, doplnit NKÚ novým šéfem, či sesadit současnou vládu Petra Nečase.

"Nevidím vlastně žádný velký krok, který by tato vláda udělala dobře. Myslím, že jsou to špatné kroky, ať už jde o důchodovou reformu, ať už jde o to, že u nás je fakticky pořád rovná daň místo progresivního zdanění, měl jsem velké výhrady k církevním restitucím. Je-li vláda držena stranou, která nevzešla ze svobodných voleb, stranou LIDEM, bylo by na místě, aby byly předčasné volby. Pro vládu, která má osm procent veřejné podpory, by byly záchranou." (...) "Vzpomeňte si na nedávnou vzpouru šesti poslanců ODS, kdy už se zdálo, že vláda padne. Není vyloučeno, aniž bych to chtěl jakkoliv iniciovat, že k nějaké vzpouře dojde i v blízké budoucnosti." Vyjádřil se k současnému stavu vlády.

Ke změně volebního systému řekl: "Navrhuji systém, který se osvědčil v komunálních volbách, kdy dostanete třeba deset kandidátek, na téměř každé z nich najdete jednu nebo dvě zajímavé osobnosti a můžete si sestavit kandidátku sami. Nejste pod tím stranickým diktátem. Bude to nutit všechny strany, aby na kandidátky dávaly skutečné osobnosti, lidi, kteří mají důvěru občanů."  

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/plany-milose-zemana-04u-/domaci.aspx?c=A13 ...

Další zprávy

Kam dál?