22. 1. 2013 - 22:32

Debata DNES a kandidátů na prezidenta

Dne 22. ledna 2013 od 16:30 hodin se uskutečnila v Ballingově sále Národní technické knihovny další debata kandidátů na prezidenta. Celá akce byla pořádána informačním serverem iDNES.cz a DNES, Mladá fronta. Moderovalo ji duo šéfredaktor Robert Čásenský a jeho zástupce Jiří Kubík. Tak jako na minulé debaty, bylo možné se přihlásit do publika a osobně si jít poslechnout jednu z posledních předvolebních debat. Čtenáři měli také možnost zasílat své otázky na oba prezidentské kandidáty.

V této debatě se museli kandidáti vyjadřovat  některým, pro ně, ne příliš příjemným tématům. Miloš Zeman byl překvapený přehráním záznamu rozhovoru svého bývalého poradce Miroslava Šloufa s Františkem Mrázkem, ve kterém se jednalo o sliby a pomoc. "Udělali jsme, co jsme mohli. Tak uvidíme," říká Šlouf Mrázkovi, který ho žádal o intervenci u státem vlastněné Komerční banky. Cílem bylo, aby banka prodala Mrázkovým přátelům dvoumiliardovou stavební firmu IPS.
Šlouf: "Tak já to ještě zkusím." Mrázek: "Zítra se dohodneme a věř mi, že to pak všechno bude vynikajícím způsobem dělaný." Šlouf: "Tak dobrá."

Po přehrání tohoto rozhovoru z roku 2000 byl Miloš Zeman překvapený. Miroslav Šlouf je v současné době jedním z vedoucích členů Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) a v minulosti byl spojován s přažským podsvětím a mafií. "Nemohu jako čestný předseda zasahovat do toho, kdo bude, nebo nebude předseda jedné krajské organizace SPOZ. Nicméně pan Šlouf mi sdělil, že na tuto funkci rezignuje - tuším, že v únoru tohoto roku," oznámil Zeman.

Jednou z otázek během debaty bylo, zda-li mají kandidáti nějakou špatnou stránku. "Asi bych dokončil studium. To jsem nedokonal, protože jsem převzal podnik. Dneska vím, že to byla chyba. Taky si vyčítám, že jsem zapomněl svoji ruštinu, kterou mě učil otec. A měl jsem se více zabývat francouzštinou," připustil Schwarzenberg. "Já bych nic neměnil, až na jednu věc. A sice nesnažil bych se, když jsem odcházel z politiky, už v roce 2001, o jakési monarchistické gesto, kdy jsem navrhl svého nástupce a ten byl také přijat," řekl Zeman.

Miloš Zeman se mimo jiné vyjádřil, že by podpořil povinnou účast ve volbách. Karel Schwarzenberg při svých odpovědích stál za svými lidmi, především pak za Miroslavem Kalouskem. "Považuji ho za nejpomlouvanějšího politika České republiky. Já bych rád jednou konečně viděl, že by byl aspoň obžalován nebo mu bylo něco dokázáno. Prozatím to jsou jenom kecy a na ty neberu ohled," prohlásil předseda TOP 09 Schwarzenberg.
 

 

Fotogalerie: Prezidentský duel iDNES 22.1.2013

Prezidentský duel iDNES 22.1.2013
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 2
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 3
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 4
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 5
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 6
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 7
Prezidentský duel iDNES 22.1.2013 8

Kam dál?