18. 1. 2013 - 06:31

Duel prezidentských kandidátů v České Televizi

Dne 17. ledna 2013 od 20:00 hodin jste mohli sledovat televizní debatu postupujících kandidátů na prezidenta. Debata se odehrála a živě přenášela z Paláce u Hybernů. Moderátorem celé 1,5 hodiny dlouhé debaty byl opět Václav Moravec z ČT. Postupujícími kandidáty, tedy hosty byli Miloš Zeman ( SPOZ ) a Karel Schwarzenberg ( TOP09 ).

V debatě padly otázky jako například vztah k současné "Nečasově" vládě. K tomuto tématu se vyjádřili následovně. "Jsem levicový politik a jsem odpůrcem Nečasovy vlády. Je-li Nečasova vláda pravicová a je-li případný budoucí prezident levicový, pak bych minimálně kritizoval Nečasovu vládu za chyby, které dělá," uvedl Miloš Zeman. "Prezident by měl být nadstranický, aby úřad vykonával dobře," vysvětlil Karel Schwarzenberg. "Jednal bych s Nečasovou vládou stejně jako s každou jinou, která by byla ve Strakovce."

Diskuzi vyvolalo téma aktivity hlavy státu, kde se Miloš Zeman vyjádřil, že vetovat zákon, aniž by jej prezident dříve připomínkoval v parlamentu je alibistické a pokrytecké. Karel Schwarzenberg k tématu řekl: "případnou kritiku a výhrady vůči jednotlivým zákonům bych vyslovil vůči dotyčnému ministru, který to navrhuje, a spíše na Hradě, nikoli na zasedání vlády. Prezident musí konat v rámci svých možností, a ne se předvádět ve sněmovně nebo na vládě." Oba kandidáti nedošli, nepohodli se.

Oba kandidáti se shodli na podpoře prvků přímé demokracie, neshodli se ale na preferencích. K Evropské Unii a jednotné měně se shodli, že datum přijetí Eura je daleko, nejdříve v roce 2017. Dříve je to dle obou kandidátů nereálné. Miloš Zeman: "Několikrát jsem řekl, že nejblíže euru budeme v roce 2017, je mi z toho trochu smutno, protože Slovensko už euro zavedlo a 70 procent Slováků je s tou měnou spokojeno. Nemáme se čím chlubit." Karel Schwarzenberg: "Domnívali jsme se, že bychom přijetí dokázali v roce 2015, ale jak probíhá hospodářská krize, před rokem 2017 to nebude. Zavázali jsme se, že přijmeme euro, a já jsem byl vždy pro to, že co stát slíbí, má dodržet." Oba tak ukázali proevropské zaměření.

Mezi nejzajímavější bonmoty těchto dvou kandidátů na prezidenta:

Schwarzenberg o lukrativních postech pro rebely z ODS: "Pokud najmete jednu dívku, která se prochází po ulici, na výkon jistých tělocviků a zaplatíte jí za to, tak je to opovržení hodná prostituce. Když máte ale partnerku, která jisté úkoly nerada dělá, ale vy jí za to slíbíte náhrdelník, tak je to posílení partnerských vztahů."

Zeman o svém vztahu k Senátu: "Jedna americká manželka napsala na pěti stech stranách návod, jak zacházet s manželem. Když ji požádali, aby jej shrnula do jedné věty, odpověděla: Dej bestii nažrat. Jestliže Senát nejde zrušit, transformujeme ho do nějaké funkční podoby. (…) Pokud ta bestie nebude vyhladověna, tak je lépe ji transformovat do krotkého a užitečného zvířátka."zdroj: Česká Televize
 

Fotogalerie: Prezidentský duel 17.ledna 2013

Prezidentský duel 17.ledna 2013_1
Prezidentský duel 17.ledna 2013_2
Prezidentský duel 17.ledna 2013_3
Prezidentský duel 17.ledna 2013_4
Prezidentský duel 17.ledna 2013_5
Prezidentský duel 17.ledna 2013_6
Prezidentský duel 17.ledna 2013_7
Prezidentský duel 17.ledna 2013_8

Kam dál?