25. 1. 2013 - 18:43

Dvě kandidátky na post první dáma ČR

Oba postupující kandidáti na prezidenta jsou ženatí a mají rodinu. Jaké jsou jejich manželky a co dělají? Obě mají společné dozajista to, že během kampaně svého manžela příliš nepodpořily a držely se v ústraní. Během zítřka se však jedna z nich stane naší budoucí první dámou a bude stát po boku prezidenta.

(Zdroj foto: www.ceskatelevize.cz)

Manželka a dcera Miloše Zemana

Miloš Zeman má za manželku Ivanu Zemanovou, rozenou Bednarčíkovou (*29. dubna 1965 Bystřice nad Pernštejnem) a má s ní dceru Kateřinu Zemanovou (1. ledna 1994 Praha). S manželkou Ivanou se oženil Miloš Zeman 2. srpna 1993 na Novoměstské radnici v Praze. Ivana Zemanová studovala v Brně filozofickou fakultu, ovšem seznámila se s manželem, studia přerušila a začala pro něj pracovat v Praze. Manželka Ivana je nyní česká podnikatelka, žije v Praze Stodůlkách, odděleně od manžela, v roce 2003 znechuceně odešla ze strany ČSSD. Po odchodu Miloše Zemana z čela vlády a odchodu do penze se uchýlil na Vysočinu, do Nového Veselí a s manželkou žijí odděleně. Narozdíl od manželky, má kandidát mediální "první dámu" ve své dceři Kateřině. Ta mu výrazně pomáhala s celou volební kampaní.

"Především se mi nelíbí toto do našeho prostřední implantované označení pro manželku prezidenta. Vždycky jsem na člověku oceňovala jeho charakter a chování, ne jeho společenskou nebo pracovní pozici," uvedla Ivana Zemanová pro deník Právo.


Manželka a rodina Karla Schwarzenberga

Manželka současného ministra zahraničních věcí je Therese Schwarzenbergová, v plném německém znění Therese Furstin zu Schwarzenberg (*17. února 1940 ve Vídni). Therese Schwarzenbergová pochází ze slavného aristokratického rodu hrabat z Hardeggu. Studovala lékařství na Vídeňské univerzitě. S manželem Karlem Schwarzenbergem měli svatby hned dvě. Po seznámení v roce 1957 se uskutečnila svatba v roce 1967 v Seefeldu.  

Tentýž rok se jim narodil syn Jan Nepomuk Ondřej (*1967, německy plným jménem podle rodinné tradice Johannes Nepomucenus Andreas Heinrich Joseph Karl Ferdinand Johannes Evangelist die Heiligen Drei Könige Achaz Michael Maria Erbprinz von Schwarzenberg ) a další rok poté dcera Anna Karolína (*1968, Anna Carolina Antoinette Elisabeth Theresia Olga Adelheid Maria Prinzessin von Schwarzenberg), provdaná Morgan. Další potomek přišel o 11 let později. Syn Karel Filip (*1979, Karl Philipp Ernst Ferdinand Alwig Kilian Prinz von Schwarzenberg). Syn, jak se později ukázalo, není vlastním synem Karla Schwarzenberga, v roce 1988 syna adoptoval biologický otec průmyslník Thomas Prinzhorn. Stejný rok se manželé Schwarzenbergovi rozvedli.

Manželka Therese Schwarzenbergová v roce 1992 utrpěla vážný úraz při lyžování a na dva roky byla ochrnutá. Po úspěšné rehabilitaci se "opět postavila na nohy". Manželé Schwarzenbergovi se znovu vzali 22. srpna 2008 na zámku v Obermau ve Štýrsku. „Rozvod byl potřebný a nám oběma bylo snad od začátku jasné, že spolu jednou zase budeme schopní žít“, řekla o rozvodu Therese, která během své rekonvalescence pomohla založit nemocnici v Keni, naučila se svahilsky a věnuje se charitativním činnostem.

Kam dál?