Lednová debata devíti kandidátů na prezidenta serveru IDNES

8. 1. 2013 - 18:32

Lednová debata devíti kandidátů na prezidenta serveru IDNES

Dne 8.1.2013 proběhla debata devíti prezidentských kandidátů, kterou organizoval informační server idnes. Debata se uskutečnila v Ballingově sále Národní technické knihovny a to od 16:30. Debata byla rozdělěna na tři bloky.

V prvním bloku odpovídali kandidáti na otázku,jak by se lišili od Václava Havla a Václava Klause. V dalším bloku debaty odpovídali kandidáti na otázku, které si pro své souputníky připravili navzájem. V bloku třetím pak odpovídali na otázky čtenářů a lidí z publika. Moderátory debaty pak byli šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský a jeho zástupce Jiří Kubík. Pro celou debatu pak byl zvolen formát minuta na odpověď.

Na první otázku prvního bloku odpovídají kandidáti disciplinovaně každý 1 minutu. První otázku v druhém bloku pak položila Zuzana Roithová Vladimíru Franzovi. Otázka směřovala na nepoliticku minulost kandidáta a to jak by zvládl prezidentský post. Vladimír Franz odpověděl, že když se zvládl načit noty, zvládne i tuto výzvu.

Druhá otázka směřovala od Vladimíra Franze na Přemysla Sobotku. "Šel byste tou cestou jako já, kdyby vás nepodpořila vaše strana?" "Je to na úrovni 'kdyby', kdyby ta šance byla, tak bych do toho šel," řekl Sobotka.

Přemysl Sobotka se pak zeptal Táni Fischerové, jak se slučuje to, že by jmenovala vládu obsahující KSČM s tím, co tu komunisté za dobu čtyřiceti let udělali. Táňa Fischerová pak odvětila tím, že je to složitější, že by takovou vládu jmenovala jen v případě bezvýchodnosti situace.

Tána Fischerová se pak ptala Jany Bobošíkové, co pro ni znamená a co jí říká pojem občanská společnost. Jana Bobošíková odpověděla, že plně respektuje, když lidé prosazují své zájmy, nicméně musí to být soběstačný projekt, ne jen dotační.

Jana Bobošíková se pak ptala Miloše Zemana: "Velmi často zdůrazňujete svou důvěřivost. Takže pane Zemane, vaše důvěřivost v křesle premiéra nás stála stovky miliard. Vzpomenu kauzu IPB, Transgas, kdy jste důvěřoval Vladimíru Špidlovi... Kolik nás bude stát vaše důvěřivost, pokud se stanete prezidentem? A velmi vás prosím o konkrétní odpověď, ne o bonmot a urážku." Miloš Zeman: "Moje důvěřivost nestála ČR ani korunu. Každý v této společnosti odpovídá sám za sebe. Když jsem odešel z politiky, zmínila jste Transgas, podařilo se zajistit zázračnou privatizaci firmy za 130 miliard korun. Ty byly odevzdány nedotčeny Špidlově vládě, aby za část této sumy provedla důchodovou reformu. Souhlasím, že jsem Špidlovi příliš důvěřoval, ale vždy důvěřuji lidem, než mě zklamou."

Miloš Zeman se ptal Karla Schwarzenberga proč navrhnul vládě nezávislost Kosova. Karel Schwarzenberg odpověděl: "Uznání není výraz zvláštní sympatie, ale uznání skutečnosti, že nový stát vznikl, že jeho vláda své území ovládá a že bývalá autorita už nemá nejmenší šanci toto území zase ovládat. To nezbude nic jiného, než tento stát uznat. Takto vznikala spousta nových států. Když stát funguje a uznává své území, tak ho uznám. To není o sympatii. Ministr zahraničí se musí řídit nikoliv tím, co by si přál, ale tím, co je."

Karel schwarzenberg se zeptal Jana Fischera, zda-li má dostatečnou politickou předvídavost, když v KSČ zůstaval až do jara 1990, což o politické intuici nevypovídá. Jan Fischer odpověděl, že se ke svému bývalému členství ve straně již mnohokrát vyjádřil, a že se z tohoto kroku poučil.

Jan Fischer se ptal Jiřího Dienstbiera na úplné zrušení trestní imunity zákonodárců a ten mu odpověděl, že imunita se omezit musí a majetkové přiznání politicků a zákonodárců je třeba při vstpu do politiky a při výstupu.

Jiří Dienstbier pak uzavírá kruh otázek, které si kandidáti na sebe navzájem připravili a pokládá otázku Zuzaně Roithové: "Podle mého názoru je blbá nálada spojena s tím, že se krade víc, než je zdrávo, že selhává politická elita. Může být prezident věrohodný s lidmi, jako je pan Šlouf, pan Chrenek, v zádech?" Zuzana Roithová: "Prezident má autoritu, může ovlivňovat klima ve společnosti. To bych dělala. Na druhou část otázek odpovídám - ne."

Ze zbyvající části diskuze se omluvil Vladimír Franz, protože má generální zkoušku své opery Válka s mloky. Než odešel, byla mu položena otázka: "Zjistil jsem, že lidé nejsou otráveni, když se něco chce, jde to bez pobídek, bez financí, protože společnost si umí jít naproti, je to dobrá zpráva. To probouzení občanské společnosti by se mělo udržet, abychom zase neusnuli. Bylo by dobré tomu najít nějaký tvar, dumám, jaký by měl být. Žijeme v zemi, kde se zlato mění rychle v listí... A proto hledám stran. Měla by to být politická strana? Nevím. Iniciativa? Ale jaká, aby to nebylo plácnutí do vody? Ale věřím, že mě to potká,", řekl Vladimír Franz.

V dalším bloku pak padaly otázky z řad publika a čtenářů serveru idnes, na závěr, měl každý kandidát možnost se vyjádřit ve dvou minutách ke svým voličům.

Kam dál?