7. 2. 2013 - 15:45

Na hradě se setkal současný a budoucí prezident

Dne 5. února se na Pražském hradě setkal současný prezident Václav Klaus a budoucí prezident Miloš Zeman. Mezi tématy hovoru byla například inaugurace, bydlení prezidenta, či dohodnutí společné účasti na akci, která se uskuteční poslední den funkčního období Václava Klause. Sejdou se společně u hrobu T.G.Masaryka v Lánech a položí tam věnce. V den inaugurace pak bude na hradě zhruba 500 hostů. Inaugurace započne slavnostním slibem nového prezidenta a projevem. Následovat bude přehlídka čestné jednotky a akce v katedrále.

Současný prezident se vyjádřil svým postojem k nově zvolenému prezidentovi. "Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě fandil, že i nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal," řekl Václav Klaus. "Skutečně výrazné osobnosti dokážou podpořit i svého názorového protivníka, zatímco nevýrazné osobnosti podporují toho, s jehož názory totálně a plně souhlasí," vyjádřil se Miloš Zeman.

Miloš Zeman po svém zvolení bude bydlet na hradě, v prezidentském apartmá. V současné chvíli bydlí ve svím panelákovém bytě v Praze Stodůlkách a dojíždí do kanceláře, která je kousek od hradu, v Loretánské ulici. Tam ho také stejný den, kdy se viděl s prezidentem, Václavem Klausem, navštívil Petr Nečas. Současný premiér se vyjádřil, že s Milošem Zemanem proběhl korektní rozhovor. Celé setkání, které trvalo bezmála dvě hodiny, se neslo v duchu hlavních témat současné politiky. Miloš Zeman také oznámil Petru Nečasovi svůj záměr po inauguraci zavítat na jednání vlády a do poslanecké sněmovny. "Byl to dlouhý, korektní, nicméně pracovní rozhovor, který se týkal základních témat zahraniční a domácí politiky a základního vymezení, které budeme muset aplikovat po nástupu pana Zemana do jeho funkce," shrnul setkání premiér.

 

Fotogalerie: Setkání prezidentů na hradě

Setkání Miloše Zemana a Václava Klause na hradě
Setkání Miloše Zemana a Václava Klause na hradě 2
Setkání Miloše Zemana a Václava Klause na hradě 3
Setkání Miloše Zemana a Václava Klause na hradě 4
Setkání Miloše Zemana a Václava Klause na hradě 5
Setkání Miloše Zemana a Václava Klause na hradě 6
Setkání Miloše Zemana a Petra Nečase 1
Setkání Miloše Zemana a premiéra Petra Nečase 3

Kam dál?