Dnes 6. března 2013 po druhé hodině odpolední se v Brně ve vile Tugendhadt setkali státníci ČR a SR a předali si vzájemně státní vyznamenání. Mezi hosty, kteří byli na tuto ceremonii pozváni byli například primátor města Brna, Roman Onderka, jihomoravský hejtman Michal Hašek, velvyslanci a další politici. Vila Tugendhadt byla vybrána symbolicky, protože právě zde se v roce 1992, 26. srpna setkal Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem a podepsali dohodu o rozdělení Československé republiky.
Ivan Gašparovič, současný prezident Slovenské Republiky byl na základě rozhodnutí Václava Klause prezidenta ČR, podle znění zákona č. 157/94 Sb. vyznamenán řádem Bílého lva s řádovým řetězem. Toto nejvyšší státní vyznamenání Ivanu Gašparovičovi náleží na základě mimořádných zásluh o rozvoj dobrých vztahů mezi oběma zeměmi a za trvalý a otevřený partnerský dialog od rozdělení Československa až po současnost. Vyznamenání převzal z rukou prezidenta ČR, Václava Klause. Ten byl poté oceněn vyznamenáním, Řádem bílého dvojkříže I. třídy. Nejvyšší státní vyznamenání převzal Václav Klaus z rukou Ivana Gašparoviče a to především za mimořádný rozvoj vztahů mezi ČR a SR. Toto vyznamenání je projevem ocenění v upevňování dobrých mezinárodních vztahů mezi republikami po rozdělení Československa.
Oba prezidenti si poté poblahopřáli a vyjádřili podporu a zásluhy. Václav Klaus se vyjádřil, že má na závěr svého působení v čele České Republiky radost, že může vyznamenat slovenského prezidenta, jelikož toho společně mnoho dokázali. Jako projev díků za ocenění se vyjádřil:"Velmi si vážím udělení nejvyššího slovenského nejvyššího státního vyznamenání. Země, kterou mám rád. Pane prezidente, děkuji vám za udělení tohoto vyznamenání." Ivan Gašparovič poté řekl, že je pro něj velkou ctí dostat toto vyznamenání. "Řád bílého lva je vyjádření vzájemného porozumění, vzájemné úcty a ohodnocením spolupráce ve prospěch obou našich národů. Cítím to jako poctu za zhodnocení dvacetileté práce a ocenění i těch začátků, které vzbuzovaly obavu v Evropě i ve světě," prohlásil Ivan Gašparovič po předání a převzetí ocenění.
Součástí ceremoniálu bylo také dění před samotnou vilou Tugendhadt, kde se sešel hlouček recesistů. Ti si červenými klaunskými nosy navzájem vyměnili maňásky. Mladí recesisté se svolali přes sociální sítě a sešlo se jich tak cíleně několik desítek. Další přihlížející občané se rozdělili na dva druhy prjevu svého názoru. Jedna skupina, těch starších přihlížejících vítala končícího prezidenta Václava Klause potleskem. Druhá část přihlížejících se naopak s pískotem otočila k prezidentovi symbolicky zády, jako projev jejich nesouhlasu. Před vilou čekal ještě muž s velkým transparentem, na kterém jasně vyjadřoval svůj nesouhlas.