Jan Švejnar, kandidát na prezidenta České republiky

Jan Švejnar (www.jansvejnar.cz)

Jan Švejnar
(www.jansvejnar.cz)

Prof. Jan Švejnar, M.A., Ph.D.

Narodil se 2. října 1952 v Praze.

Dne 11.9. 2012 Jan Švejnar oznámil odstoupení z kandidatury na prezidenta České republiky.

V roce 1970 Jan Švejnar emigroval do Spojených států amerických (v současné době má dvojí občanství). Po studiu na Cornell University a Princeton University se vrátil do vlasti, na Karlově univerzitě založil Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium. Byl zakládajícím ředitelem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Významně se podílel na diskuzi ohledně transformace české ekonomiky, přednost však tehdy dostal plán Václava Klause.

Jan Švejnar poté v letech 1994 až 2003 působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. Mnoho let také vyučoval na University of Michigan, kde byl ředitelem Centra pro mezinárodní politiku, nyní je profesorem na Columbia University a Univerzitě Karlově. Je autorem mnoha článků a studií v renomovaných vědeckých časopisech a členem řady profesních asociací.

Od roku 2003 je Jan Švejnar předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky, působil i ve společnostech GE Capital ČR a SPT Telecom. V roce 2009 založil v rámci Akademie věd projekt „think tanku“ IDEA (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu), je členem Národní ekonomické rady vlády a Ekonomické rady Asociace krajů.

V roce 2008 kandidoval na pozici prezidenta České republiky, byl však poražen Václavem Klausem. O rok později byl Stranou zelených nominován na eurokomisaře, ani tento post ovšem nezískal. Jan Švejnar chtěl kandidovat na funkci prezidenta ČR v prezidentských volbách v roce 2013. Kritizuje způsob, jakým Evropská unie bojuje s krizí, prioritou by podle něj měly být dlouhodobé investice do vzdělání a infrastruktury. Navzdory těmto postojům však podporuje setrvání České republiky v EU a přijetí eura. Podle svých slov by byl prezidentem sjednocujícím, nikoli polarizujícím.

Jan Švejnar rád lyžuje a hraje tenis, má dvě děti. 

Zdroje:
http://www.jansvejnar.cz/
http://www.vlada.cz/cz/ppov/ekonomicka-rada/clenove/prof--jan-svejnar--phd--78876/
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-svejnar.php/jan-svejnar.php?itemid=16386
http://oficialnistranky.cz/jan-svejnar/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C5%A0vejnar

Kam dál?

  • Vladimír Dlouhý  - Ing. Vladimír Dlouhý, CSc., kandidát na prezidenta České republiky pro volby ...
  • Tomio Okamura  - Tomio Okamura, kandidát na post prezidenta České republiky 2013
  • Jiří Karas (KDU-ČSL)  - JUDr. Ing. Jiří Karas, kandidát na prezidenta České republiky pro volby ...
  • Karel Randák  - Generál Karel Randák, kandidát na post prezidenta ČR
  • Klára Samková (TOP09)  - JUDr. Klára Samková Ph.D., kandidátka na prezidentku České republiky ...