10. 1. 2013 - 22:11

Velká předvolební superdebata České Televize

Večer před prvním dnem první přímé volby prezidenta v České Republice, dne 10. ledna 2013 se uskutečnila superdebata všech devíti kandidátů na tento post. Moderování debaty se ujal Václav Moravec. Pro superdebatu bylo vybráno Kongresové centrum v Praze a začátek byl naplánován na 20:00 hodin. Za potlesku a pokřiků diváků vstoupili kandidáti a to v pořadí čísel, která jim byla pro volbu přidělena.
Jako první bylo téma špatné vlastnosti, o kterých kandidáti sami ví a museli by je na hradě potlačit. Tam zazněla zapomnětlivost Jana Fischera, Zuzana Roithová a Vladimír Franz zmínili to, že jsou příliš důvěřiví, Jana Bobošíková perfekcionismus. Proti lenosti hodlá bojovat kandidátka Táňa Fischerová a Karel Schwarzenberg více diplomacie by chtěl zahrnout do svého chování Miloš Zeman, Přemysl Sobotka by chtěl omezit kouření a Jiří Dienstbier by chtěl být méně hodný.

První otázka byla financování kampaně, druhá už směřovala k námitkám na současný prováděcí zákon přímé volby. Další otázka směřovala k národní hrdosti a k tomu, čemu se má prezident vyvarovat, aby národní hrdost nepodkopal. Následoval delší blok, který rozpoutala otázka podporování českých produktů a podpory Česka a v souvislosti s tím i vozový park prezidenta ČR.

Ve 20:00 hodin středoevropského času začali ve Spojených státech hlasovat první češi na konzulátu v New Yorku. Mezi prvními byla tradičně i dvojnásobná světová šampionka a mistryně Evropy Ája Vrzáňová a pro ČTK se vyjádřila, že volila Karla Schwarzenberga. Další otázky pak směřovaly k zahraničním návštěvám a jejich financování.

Mezi dalšími otázkami byl inaugurační projev prezidenta. Kandidáti sdělovali, co by ve svém prvním inauguračním prezidentském projevu říkali. Ohledně data novoročního projevu se většina kandidátů shodla, že by jej zachovala, popřípadě doplnila projevem Vánočním.


Diskuze kolem projevů se díky Jiřímu Dienstbierovi strhla k tématu protikorupčního zákona. Načež se řešilo majetkové přiznání politiků. Jedno z posledních témat byly fauly během kandidátských kampaní.
Následně měl každý kandidát půl minuty pro poslední slovo voličům. Publikum rozesmál Miloš Zeman, když mu Václav Moravec dopočítal čas jen dvě vteřiny, řekl:" Běžte volit", největší aplaus sklidil Karel Schwarzenberg.

Na úplný závěr superdebaty pak zazněla Státní hymna v podání chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri.

 

Fotogalerie: Superdebata České Televize se všemi devíti kandidá

Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_1
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_2
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_3
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_4
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_5
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_6
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_7
Superdebata České Televize se všemi devíti kandidáty_8

Kam dál?