Zuzana Roithová, kandidátka na prezidentku ČR za KDU-ČSL

Zuzana Roithová (www.roithova.cz)

Zuzana Roithová
(www.roithova.cz)

MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Narozena 30. ledna 1953 v Praze.

Politická strana: KDU-ČSL

Po studiu na Fakultě všeobecného lékařství pracovala v nemocnici v Berouně, později ve fakultních nemocnicích v Motole a na Vinohradech (titul MBA získala za dálkové studium na Sheffield Hallam University). V období Sametové revoluce se stala spoluzakladatelkou a mluvčí Občanského fóra zdravotníků; iniciovala také vznik lékařských komor a změny ve financování a řízení zdravotnictví. Je spoluzakladatelkou Asociace nemocnic ČSFR (ČR), kde od roku 1991 zastávala funkce předsedkyně a místopředsedkyně. Ve spolupráci s odbornou lékařskou veřejností navrhla a prosadila koncepci celorepublikové sítě vysoce specializovaných center založených na mezioborové spolupráci. V letech 1990 až 1997 byla ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Univerzita Karlova ji za její působení v této funkci ocenila Čestnou medailí za zásluhy.

V roce 1998 se Zuzana Roithová stala ministryní zdravotnictví, v témže roce pak byla zvolena do Senátu. Pracovala ve Výboru pro evropskou integraci, později se stala předsedkyní Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Od roku 1999 je členkou KDU-ČSL, v letech 2001 až 2003 byla místopředsedkyní strany. Působila rovněž jako předsedkyně Evropského hnutí v ČR; v roce 2004 byla zvolena do Evropského parlamentu, kde je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, Výboru pro zahraniční obchod a Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví. V roce 2009 byla do EP zvolena znovu. Dlouhodobě se zabývá problematikou práv spotřebitelů.

Dne 3.10.2012 oznámila Zuzana Roithová potřebných 50 tisíc podpisů občanů České republiky pod kandidátní peticí.

Zuzana Roithová bude v prezidentských volbách v roce 2013 kandidovat na post prezidentky České republiky.

Kromě politiky se věnuje pěstování léčivých a okrasných rostlin, aktivně sportuje. Má jednoho syna.

Zdroje:
http://www.roithova.cz/clovek_zivotopis/
http://www.europarl.europa.eu/meps/cs/28352/Zuzana_ROITHOV%C3%81.html
http://www.evropsky-parlament.cz/view/cs/whoiswho/meps2009/former_meps/roithova_zuzana.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zuzana_Roithov%C3%A1
http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-56637960-europoslankyne-roithova-zacina-s-kampani-podpisy-ji-budou-sbirat-dobrovolnici

Kam dál?