Kdo má kolik podpisů a kdo podporu straníků? Koho budeme moci volit?

5. 11. 2012 - 19:45

Kdo má kolik podpisů a kdo podporu straníků? Koho budeme moci volit?

Do zítřka 6.11.2012 se mohou všichni zájemci o hrad registrovat na ministerstvu vnitra. Shrňme si, kteří to jsou, jakou mají podporu straníků a kolik mají hlasů od občanů. Koho  tedy budeme moci volit v historicky první přímé volbě prezidenta v ČR v pátek 11. a sobotu  12. ledna? 

Miloš Zeman

Nejaktivnější ve sběru podpisů pod petici byl tým Miloše Zemana ( 68 let ), zastupujícího  Stranu práv občanů - Zemanovci SPOZ, který pro něj kromě podpory senátorů, získal zhruba  105 tisíc podpisů podporovatelů. Miloš Zeman je někdejší premiér a bývalý předseda ČSSD, nyní  čestný předseda SPOZ. V období Pražského jara chtěl vstoupit do obnovované sociální  demokracie, strana však nakonec nevznikla. Stal se proto členem KSČ, ze strany byl ovšem v  roce 1970 vyloučen pro nesouhlas se vstupem sovětských vojsk na území ČR a okupací. V roce  1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny a stal se jejím předsedou. V letech 1998 až 2002  vykonával funkci předsedy vlády České republiky, poté již nekandidoval. Na post prezidenta  již kandidoval v roce 2003, kdy byl poražen Václavem Klausem. Svou oficiální kandidaturu  podal 1. listopadu na ministerstvo vnitra.

Jan Fischer

Na druhé pomyslné příčce se pak umístil Jan Fischer ( 61 let ), má přes 100 tisíc podpisů. Jan  Fischer je víceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, je bývalým premiérem úřednické  vlády, původním povoláním statistik. Po dobu devíti let, od roku 1980 až do 1989 byl členem  KSČ, což zveřejnil po své nominaci na premiéra v dubnu 2009. Následně řekl „Já jsem se s  tím nikdy netajil ve svých životopisech,“ v jeho životopise na webu ČSÚ i v médiích při  jeho jmenování v roce 2003 to však uvedeno nebylo. Jan Fischer je členem mj. České  statistické společnosti, Mezinárodního statistického institutu (ISI), Vědecké rady a  Správní rady VŠE a Vědecké rady Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.  Kandiduje jako nestraník. Jeho tým oznámil oficiální zahájení registrace 22. října.

Zuzana Roithová

Kandidátku, současnou europoslankyni, bývalou ministryni zdravotnictví, kterou oficiálně  navrhnul na post prezidenta vysokoškolský pedagog Jan Sokol, Zuzanu Roithovou ( 59 let ) podpořilo podpisem na 81 tisíc občanů. Zuzana Roithová kandiduje oficiálně za KDU-ČSL. V  době převratu v ČR byla spoluzakladatelkou Občanského fóra zdravotníků a stála při zrodu  lékařských komor, byla ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, dostala Čestnou medaili za zásluhy od Univerzity Karlovy. Svou kandidaturu podala oficiálně 29. října.

Vladimír Dlouhý

Pomocí placených brigádníků získal 60 tisíc podpisů Vladimír Dlouhý ( 59 let ). Vladimír Dlouhý je jeden z několika nestranických kandidátů na prezidenta, ekonom, poradce banky  Goldman Sachs, členem dozorčí rady Telefónica Czech Republic, a.s. a člen NERV (Národní  ekonomická rada vlády ). V současné době se věnuje i pedagogické činnosti, přednáší na  Fakultě sociálních věd Karlovy Univerzity.Zaregistroval se ofifciálně 2. listopadu.

Jiří Dienstbier

Ačkoliv Jiří Dienstbier ( 43 let ) má pod petičními archy zhruba 55 tisíc podpisů, využil  při přihlášce na ministerstvu vnitra stranickou podporu. Jiří Dienstbier je oficiálním  kandidátem ČSSD, je současným senátorem, místopředsedou strany, právník, syn Jiřího  Dienstbiera st., který byl prvním polistopadovým ministrem zahraničí. Roku 1990 byl zvolen  poslancem do Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum jako zástupce  studentů. Řadu let byl Jiří Dienstbier ml. aktivní v Mladých sociálních demokratech, od  roku 1997 je členem ČSSD. Svou kandidaturu podal 1. listopadu.

Karel Schwarzenberg

Bez sběru podpisů se obešel například Karel Schwarzenberg ( 74 let ), který kandiduje oficiálně za svou stranu TOP09 a STAN, od kterých také získal potřebnou podporu. Karel  Schwarzenberg je současným ministrem zahraničí, předseda strany TOP09. V roce  1948 byl nucen spolu s rodinou emigrovat do zahraničí. Karel Schwarzenberg se krátce po převratu  vrátil do vlasti a v roce 1990 se stal kancléřem prezidenta republiky. Byl vyznamenán Řádem  T. G. Masaryka, Velkým stříbrným vyznamenáním za zásluhy Rakouské republiky a Velkokřížem  řádu za zásluhy SRN. V roce 2002 neúspěšně kandidoval do Senátu, o dva roky později byl  zvolen senátorem za volební obvod Praha 6. Ke dni 4. října získal podporu všech stranických  a zpřízněných poslanců, tedy celkem cca. 40 hlasů.

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka ( 68 let ), má podporu svých stranických kolegů a to jak všech  poslanců, tak i senátorů. Přemysl Sobotka předsedou ODS v Libereckém kraji. Přemysl Sobotka  byl aktivní v Občanském fóru, po jeho rozpadu se stal členem ODS (spoluzaložil regionální  stranickou organizaci). Od roku 1996 je Přemysl Sobotka senátorem, byl zvolen celkem  čtyřikrát (v letech 1996, 1998, 2004 a 2010), pokaždé za liberecký volební obvod. V letech  2004 až 2010 vykonával funkci předsedy Senátu, v současnosti je prvním místopředsedou.  Oficiální podání kandidatury Přemysla Sobotky proběhlo 25. října.

Jana Bobošíková

Další mezi adepty na prezidentský post je bývalá europoslankyně Jana Bobošíková ( 48 let ),  kandidátka strany Suverenita - Blok Jany Bobošíkové, která posbírala do konce září 55 tisíc podpisů, kandidaturu podává 5. listopadu. Jana Bobošíkový byla před 4 lety navržena na post  prezidenta stranou KSČM. Jako předsedkyně strany Suverenita se pokusila o znovuzvolení do  Evropského parlamentu, kandidovala i do Poslanecké sněmovny a do senátu a byla navržena  jako kandidátka na primátorku Prahy, žádnou z těchto pozic však nezískala. O svých  zkušenostech nejen z Evropského parlamentu napsala knihy Nebudu mlčet a Bojuji za Vás!.

Tomio Okamura

Dalším, kdo dokázal překonat hranici potřebných 50 tisíc podpisů je nezávislý kanidát Tomio  Okamura ( 40 let ), kterému se do dnešního dne podařilo shromáždit více než 61 tisíc podpisů podporovatelů z  řad občanů. Tomio Okamura je podnikatel, nově zvolený senátor, druhý víceprezident Asociace  cestovních kanceláří a agentur. Tomio Okamura nebyl nikdy členem žádné politické strany, na  veřejném životě se však aktivně podílí – je autorem knihy Umění vládnout, v níž analyzuje  současné společenské a politické problémy, ve svých článcích se pravidelně vyjadřuje k  navrhovaným i stávajícím zákonům. Je také členem občanských sdružení Borelioza CZ a  Antidefamation. Svou kandidaturu potvrdil 20. října po úspěšných senátních volbách, na  ministerstvo vnitra má namířeno poslední možný den, tedy 6. listopadu.

Vladimír Franz

Překvapivě vysoko překročený limit 50ti tisíc podpisů zaznamenala iniciativa Vladimír Franz  prezidentem. Podařilo se jim získat 88 tisíc podpisů pod petiční archy. Vladimír Franz ( 53  let ) je nezávislým kandidátem, hudebním skladatelem, pedagogem, umělcem. Šestkrát získal  Cenu Alfreda Radoka, je také držitelem Ceny Divadelních novin a Ceny OSA. Kandidátní  listiny předal dnes odpoledne, tedy den před ukončením příjmu přihlášek na ministerstvu  vnitra a to formou veřejného pochodu  po Praze iniciativy a podporovatelů.

Táňa Fischerová

Kandidátka Táňa Fischerová ( 65 let ) potvrdila finální počet hlasů (doplněno) a oznámila 6.11. 2012 více než 72 tisíc podpisů. Táňa Fischerová je nezávislá kanidátka, bývalá  europoslankyně koalice EU-DEU a lidovců, herečka, podporovatelka a organizátorka  charitativních akcí. Táňa Fischerová je členkou Amnesty International a Nadace Vize 97 nebo  čestnou předsedkyní občanského sdružení Remedium. V roce 2006 neúspěšně kandidovala do  Senátu, o čtyři roky později neuspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny. Stojí v čele  Klíčového hnutí, které se snaží přinášet alternativní pohledy na současnou společnost,  ekonomiku a politiku. Je autorkou povídkových knih Lydiiny dveře a Bílý den. Poslední čísla  z minulého týdne ukázala cca. 42 tisíc podpisů.

Zdroje:

http://www.denik.cz/z_domova/o-prezidentsky-urad-se-bude-uchazet-nejmene-devet-kandidatu-20121104.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zuzana_Roithov%C3%A1
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Fischer
http://www.volba-prezidenta.cz/termin_konani_prezidentskych_voleb/?
http://www.volba-prezidenta.cz/jan_fischer/?

Kam dál?